Skip to content

Temmuz 1, 2011

3

Google Adwords Anahtar Kelime Kalite Puanı

adwords anahtar kelime puani

Merhaba Arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yazılarımıza devam ediyoruz. Bugün sizlerle Google Adwords ‘ün optimizasyon kriterlerinden en önemlisi ve az maliyetle daha fazla reklam yayınlayabileceğiniz kriter olan anahtar kelime kalite puanı üzerine tartışacağız.

Kalite Puanı (Quality Score – QS) Nedir?

Kalite puanı, Google Adword ‘ün reklam verenler ve kullanıcılar arasındaki en kısa ve doğru bağlantıyı kurmayı hedefleyen bir kriteridir. Bu kriter doğru kullanıldığında az maliyet , çok reklam / dönüşüm ile sonuçlanarak karınızı artırmayı hedefler. Evet ilk bakışta Google ‘ın reklam verenlerin karını düşündüğü pek inandırıcı gelmeyebilir. Ancak Google ‘ın bu düşüncesinin / stratejisinin nedeni araştırıldığında kısa yoldan kar elde etmek yerine reklam verenlerin karını artırarak daha fazla bütçe ayırmalarını ve firmaların Google Adword ‘ü sadece reklam aracı olarak değil bir pazarlama aracı olarak kullanmasını sağlamış oluyor.

Başka bir bakış açısıyla kalite puanı, Adwords ‘ün en etkin olduğu alan olan arama sonuçlarında (Search Network) görüntülenme değil tıklama başına maaliyet uygulamasının pek de umduğumuz gibi çalışmamasını sağlayan kriterdir. Zira reklamlarınız çok görüntülenip az tıklanıyorsa (TO – CTR düşükse) ve siz ücretsiz reklam yapabileceğinizi hayal ediyorsanız yanılma ihtimaliniz yüksek. Tabi ki tıklanmayan reklamdan ücret alınmıyor ancak Tıklanma Oranı (CTR) düşük olan anahtar kelimelerin Tıklanma Başına Maliyetleri (CPC) oldukça yüksek oluyor. Sonuç olarak çok görüntülenip az tıklansada sizden çıkan para hemen hemen aynı olduğu gibi reklamların alt sıralarda görüntülenmesi de cabası oluyor.

Kalite Puanını Nasıl Öğrenebilirim?

Kalite puanı Google Adwords üzerinde anahtar kelime bazında hesaplanır ve neredeyse her saat güncellenir. Kalite puanını iki yolla görnütüleyebilirsiniz.

anahtar kelime kalite puani gosterBunlardan ilki yan tarafta bulunan ekran görüntüsünde olduğu gibi anahtar kelime listesinde / sayfasında durum sütununda bulunan değerlerin yanındaki baloncukların üzerine gelerek öğrenebilirsiniz.

Bu baloncukta anahtar kelimenin yayınlanma durumu, kalite puanı ve kalite puanına ilişkin kriterlerin durumu görülebilir.

Google Adwords sutunlari ozellestirİkinci yöntem ise (genelde varsayılan olarak devre dışı olarak gelir) kalite puanı sütununu aktif etmektir. Bunu yantarafta bulunan önizleme resminde olduğu gibi yine anahtar kelimeler listesinde / sayfasında iken sütunlar menüsünden sütunları özelleştir diyerek açılan ekranda kalite puanı ‘nı işaretliyoruz.

Kalite Puanı Kriterleri Nelerdir?

Gelelim yazımızın konusu olan kalite puanı kriterlerine. Kalite puanının bir çok kriteri olduğu söyleniyor. Hatta bazı kriterlerin gizli olduğu da ortada. Ancak bilinen yöntemleri tartışmamızda bir sakınca yok :)

 • Anahtar kelimenin reklam metni ile uyumu
 • Anahtar kelimenin açılacak sayfa ile alaka düzeyi
 • Anahtar kelimenin reklam grubu ve diğer anahtar kelimelerle alakası
 • Açılacak sayfanın (landing page) yüklenme süresi
 • Anahtar kelimenin tıklanma oranı (TO – CTR)
 • Anahtar kelimenin, anahtar kelimenin bağlı bulunduğu reklam grubunun, diğer reklam gruplarının ve kampanyanın geçmişi (history)
 • Reklam URL ‘lerinin TO (CTR) geçmişleri

Optimizasyon konusu sonra ki yazımızın kapsamında olsada özetle önerebileceğimiz, ürünler, kategoriler, marka reklamları vb. gruplama yapabildiğiniz tüm reklamları ayrı tutumanız. Hatta kötü çalışan anahtar kelimeleri ayrı reklam gruplarına taşımak bile olabilir. Detaylar haftaya.

Kalite Puanı Nasıl Optimize Edilir (Arttırılır) ?

Anahtar kelime puanı optimizasyonu biraz uzun konu olduğundan bu konuyu ilerleyen günlerde bloğumuzda ayrı bir başlık altında yayınlamış olacağız.

Şimdilik iyi optimizasyonlar..

Toplam 3 Yorum Yorum Yaz
 1. ismail aymaz
  Ara 25 2012

  reklamımız neden bütün kurallara uymamıza ramen cok yüksek çıkmaktadır bize nasıl bu konuda yardımcı olur sunuz

  Cevapla
 2. Yücel
  May 5 2016

  Teşekkürler, güzel anlatmışsınız…

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. Google Adwords Anahtar Kelime Kalite Puanı Optimizasyonu | Mustafa KIRIMLI

Sizin fikriniz nedir? Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yorum yapın.

(gerekli)
(gerekli)