Skip to content

Eylül 20, 2010

1

Google Adwords Hesap Yapısı

Adwords Hesap Yapisi

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda Google Adwords ‘ün hesap yapısını incelemeye çalışacağız. Hesapların hiyerarşik yapısını anlatabilmek için girintileri kullanacağız.

 • Hesaplar (Accounts) Google Adwords ‘ün hiyerarşik yapıda en üst kısmında bulunan nesnedir. İçerisinde hesap bilgileri, ödeme/fatura bilgileri gibi genel ayarlar tutar. Bireysel kullanıcılar için sadece bir tane olurken kurumsal ve/veya profesyonel kullanıcılar için birden çok olabilmektedirler.
 • Kampanyalar (Campaigns) Kampanyalar hesaplara bağlı olarak çalışırlar. Kampanya tanımı ve bütçesi dışında çeşitli lokasyon ve dil kıstasları girebildiğimiz, reklamların gösterileceği cihazları seçebildiğimiz, reklamlar için fiyat teklifi ayarlarını seçebildiğimiz ve reklam zamanlaması girebildiğimiz nesnedir. Ayrıca kampanya için negatif anahtar kelime yada url girebilirsiniz.
 • Reklam Grupları (Ad Groups) Reklam grupları kampanyalara bağlı olarak çalışan, içlerinde tanımları dışında varsayılan fiyat tekliflerinin bulunduğu nesnelerdir.
 • Reklamlar (Ads) Reklamlar reklam gruplarına bağlı olarak çalışan ve farklı tipleri destekleyen nesnelerdir. Örnek olarak text reklam, mobile reklam, imaj reklam, mobile imaj reklam, video reklam, LBA (Local Business Ad) gibi. Bir text reklamın içeriğinde (daha sonra detaylı olarak değinilcek olsa da) başlık satırı, iki satır açıklama satırı, görünen adres ve hedef adres bulunmaktadır.
 • Anahtar kelimeler (Keywords) Anahtar kelimeler ise Adwords ‘ün temelini oluşturan nesnelerdir. Kampanya ayarlarınıza bağlı olarak kullanıcıların Google yada Google arama ortakları üzerinde arama yaptıkları kelimelerin yada Google reklamının yayınlandığı bir sitede geçen kelimelerin anahtar kelimelerle eşleşmesi durumunda reklam grubu içerisinde yer alan reklamların tetiklenmesine yardımcı olur. Bunun tam tersini sağlayan negatif kelimelerde mevcuttur. Bunlar reklamların tetiklenmesini istemediğiniz keywordleri tanımlayabilirsiniz.

Google Adwords Hesap Yapısı

Devamı gelecek..

1 Yorum Yorum Yaz
 1. Metin
  Oca 17 2013

  Yazı için teşekkür ederim. Fakat Kampanya ve Reklam grubu arasındaki farkı hatta tüm hiyerarşiyi gerçek bir örnekle açıklayabilir misiniz?

  Cevapla

Sizin fikriniz nedir? Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yorum yapın.

(gerekli)
(gerekli)