Skip to content

Ekim 2, 2010

1

Adwords Detaylı Dönüşüm Takip Etme (Conv. Track.)

Google Adwords Conversion Tracking

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda Google Adwords ile detaylı dönüşüm takip etmeyi anlatmaya çalışacağız.

Kimler İçin İdeal?

 • Adwords üzerinde ki toplam reklam grubu sayısı hayli fazla olan
 • Sattığı ürün/hizmet sayısı tek tip olmayan ve özelliklede binlerce olan
 • Sattığı ürünün (en alt kırılımına kadar) performansını takip etmek isteyen
 • Hangi kampanya, reklam grubu, text ad veya keyword ‘ün hangi ürünü ne kadar sattırdığını merak eden

vb. başka istekleri olan kullanıcılar için idealdir.

Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Detaylı dönüşüm takip önerimize ihtiyaç duyulmasının başlıca sebeplerinden birisi Google Dönüşüm Takip Aracı ‘nın sadece toplam satış/dönüşüm takibi yapabilmesinden kaynaklanıyor.

Adwords panelinden farklı dönüşüm tipleri tanımlamak alternatif bir çözüm değilmi diyenler için ürün sayısının buna izin vermemesini hatırlatmak istiyoruz.

Bu Çözümü Sunun Firma Yok mu?

Adobe ‘nin sanırım geçtiğimiz yıl (2009) satın aldığı, bu ve benzeri ihtiyaçlara çözüm sağlayan bir firma olan Omniture ‘un bir çözümü  Searchcenter ürününü tavsiye edebiliriz. Anlatmaya çalışacağımız şeylerden fazlasını yapabilmesiyle birlikte biraz fazla bütçe gerektirmektedir.

Nasıl Bir Yol İzlenmesi Gerekiyor?

Öncelikle herkesin kendi stratejisini kullanmasına saygı duyduğumuzu belirleyerek en iyi takip için bazı zorunluluklar gerektiğini bildirmek istiyoruz. Bu öneriler biraz da olsa Google Reklam Optimizasyonu yazımıza zemin oluşturacak konulardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Her reklam grubunun sadece bir adet ürün içermesi zorunluluğu (Ayrıca kalite skoru optimizasyonu ve başka bir yazıda bahsetmek istediğimiz bütçenize bir hayli fayda sağlayan ayrı bir yanı ile şiddetle tavsiye edebileceğimiz bir yöntem)
 • Gerek Omniture gerekse Google Dönüşüm Takip Aracı ‘nın ihtiyaç duyduğu cookie ayarlama ve dönüşüm sayfalarına kod ekleme gerekliliği
 • Yine Omniture ‘un tercih ettiği bir yöntem olan tüm reklamların hedef URL lerine ve eğer kullanıyorsanız anahtar kelime hedef URL lerine izleme kodu ekleme gerekliliği (Bu işlemi yaparken kalite skorlarına çok dikkat etmenizi öneriyoruz firmanıza büyük zararlar getirebilir. Maalesef başka bir yazıda anlatılacak kadar uzun bir konu olduğundan dikkatli olun)

Google Adwords ‘ün URL Değişkenleri

Google Adwords, kullanıcıları için (başka bir yazımızda MSN ve Yahoo dönüşüm takip konularını anlatırken de göreceğiniz gibi çok eksiği olan) bazı URL değişkenleri kullanmasına izin verir. Bu değişkenlerin yaptığı işlem çoğu zaman çok işe yarayan özelliklerdir. Şimdi bunlara kısaca göz atmaya çalışalım

 • {keyword} Bu değişkeni URL nize yerleştirdiğinizde Adwords reklamları gösterirken bu değişkeni hesabınızdaki anahtar kelime ile değiştirir. Yani URL içinde bu değişkeni yerleştirdiğiniz yer hesabınızdaki anahtar kelime olur.
 • {creative} Bu değişken ise reklamınızın ID ‘si (genellikle Adwords API veya raporlar ile görülebilir bu ID) ile değiştirilir.
 • {ifsearch:S} Bu değişken ise biraz daha ilginç bir çalışma yapısına sahiptir. Yine bul değiştir mantığıyla çalışmakla birlikte buna ek olarak bir şart getirir. Anlamı ise reklamınız arama ağında gösteriliyorsa “S” ile yada “:”  ‘den sonra ne yazdıysanız bununla değiştir demektir.
 • {ifcontent:C} Buda bir üstteki değişken ile aynı mantıkta çalışır ancak bunun getirdiği şart reklamınızın içerik ağında (Adsense ile) yayınlanıyor olmasıdır.
 • {placement} Bu değişken ise her zaman çalışıyor gibi görünmekle birlikte yine içerik ağında yayınlanan reklamın görüntülendiği sitenin adresidir. İçerik ağında değilse boş değer ile değiştirilir.

Bunu kullanmanın bir çok standardı var ancak şimdilik çok kısa ve basit bir örnek vererek yazımızın ilk kısmını bitirmeyi düşünüyoruz. Sonrasında bununda üzerinde durmayı düşünüyoruz.

Örneğin siz bir anahtar kelimeye veya reklama şu hedef URL yi vermiş olun. https://blog.mustafakirimli.com/ucuz-notebooklar.htm?tracking={keyword}|{ifsearch:S}{ifcontent:C}|{placement}|{creative}

Ve bu reklamınız Google arama sonuçlarında (arama ağı) “ucuz notebooklar” anahtar kelimesi ile eşleşerek görüntülendiğini varsayalım. Müşteri reklama tıklayıp siteye geldiğinde URL si şu şekilde olacaktır. https://blog.mustafakirimli.com/ucuz-notebooklar.htm?tracking=ucuz%20notebooklar|S||12586547

Yukarıda bahsettiğimiz Google Adwords URL değişkenlerinin eksiği olan anahtar kelime eşleme türünden de bahsederek ilk bölümü bitiriyoruz. Ayrıca bu eksikliğe büyük küçük harf, aynı reklam grubunda eşleme türü sayesinde birden fazla anahtar kelime tanımlayabilme, dönüşüm takibi için daha da kötü olan anahtar kelimenin aynı kampanyada başka reklam gruplarında da olabilme ihitmalinide eklerseniz sitenizde biraz fazla sorgu çalıştırmanız gerekiyor.

Şimdilik iyi optimizasyonlar..

1 Yorum Yorum Yaz
 1. admin
  Eki 20 2010

  Google dün (19.10.2010) Adwords bloğunda “Tracking your ad clicks with dynamic destination URLs” başlığı altında yaptığı açıklamada URL değişkenlerine {matchtype} ‘ı eklediğini duyurdu.

  Ayrıca bazı yeni eklemeler ve düzenlemelerde bulunuyor. Detaylar aşağıdaki linkte.

  Link: http://adwords.blogspot.com/2010/10/tracking-your-ad-clicks-with-dynamic.html

  Cevapla

Sizin fikriniz nedir? Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yorum yapın.

(gerekli)
(gerekli)